21 Haziran 2015 Pazar

Meyve Suyu Değil, Meyveli Su

Beni tanıyanlar bilirler, özellikle yaz sezonu geldiğinde ayaklarım öyle bir şişer, öyle bir şişer ki normal zamanda giydiğim ayakkabılar yazın gün sonuna doğru ayağıma girmez olur :)

El ve ayaklarımın şişmesine sebep olan bu ödemin en güzel çözümü ise bol su içmek. Bunu da bilmeme rağmen, çoğu zaman çalışmaktan, yoğun tempodan dolayı su içmeyi unuttuğumu farkettim.

Tabi sorunu bilince, insanın o sorunu ortadan kaldırması da kolay oluyor... Düşündüm, taşındım, araştırdım ve gün içinde beni su içmeye teşvik edecek pratik ve uygulanabilir çözümler bulmaya çalıştım.

İşte kendime göre özellikle vücudun kaybettiği su ve mineralleri yerine getirecek suyu tüketmenin eğlenceli bir yolu:

Meyveli Sular

Son zamanlarda bir çok diyetisyenin de danışanlarını su içmeye teşvik için kullandıkları bir yol meyveli su tüketimi. Yanlız burada önemli olan, yoğun şekerli meyve suları değil; meyveli suların tüketilmesi.

Herkesin kolaylıkla hazırlayabileceği meyveli sular; salatalık, limon, çilek, elma, nane yaprağı gibi sebze ve meyvelerle hazırlanabiliyor. Tek yapmanız gereken 1 - 1,5 litrelik suyunuzun içine doğradığınız meyve ve sebzeleri atmak; meyve ve sebzelerin aroması suya geçene kadar biraz beklemek ve sonra da içmek.

Bende kesinlikle çok işe yaradı. O yüzden akşamdan hazırladığım suları, sabah işe giderken çantama koyup, gün içinde sıklıkla tüketmeyi huy haline getirmeye çalışıyorum.

Özellikle belirli bir tarif ile kısıtlı kalmanızı istemiyorum, beğendiğiniz, damak tadınıza hitap eden sebze ve meyvelerle çok rahatlıkla bu suları hazırlayabilirsiniz. Benim favorim ise çilek ve elma karışımı. Yada sadece salatalık dilimli sular.


Hiç yorum yok: